вівторок, 31 березня 2015 р.

Розробки уроків з природознавства для 4 класу


Болото — природне  угруповання

 

Тема. Болото — природне угруповання

 

Мета: ознайомити із процесом утворення болота, його рослинним і тваринним світом; розвивати вміння виокремлювати у прочитаному го­ловне; виховувати інтерес до пізнавальної діяльності.

ХІД УРОКУ

I. Актуалізація знань

  • Чому водойму називають природним угрупованням?
  • Домашнім завданням вам було утворити ланцюжки живлення, що склалися у водоймі.
  • Розкажіть про них.Назвіть рослини, що ростуть у водоймі.
  • Назвіть тварин водойми.

II. Повідомлення теми і мети уроку

  • Темою сьогоднішнього уроку є болото як природне угруповання. Ми ознайомимося із тим, як утворюється болото, хто населяє його, які рослини там ростуть. Також опрацюємо багато цікавого матеріалу із Ди­тячої енциклопедії про жителів болота.

III. Робота над темою

1.   Бесіда.

  • Чи є у нашій місцевості болото? Що раніше було на місці цього бо­лота? Звичайно, озеро. Давайте ж зробимо висновок про те, де та як ут­ворюється болото. Погляньмо на схему підручника. Як перетворюється озеро на болото?

(Діти розповідають.)

  • А тепер прочитайте перший і другий абзаци підручника та пере­вірте, чи правильно ми з вами зробили висновки.

2.   Робота з книгою.

  • Як же утворюється болото? (Розповіді дітей.)

3.   Рослинний світ болота.

4.   Тваринний світ болота.

Клас необхідно поділити на дві групи. Першій групі — завдання: знай­ти у підручнику дані про рослини, що ростуть у болоті; другій — про тва­рин, які живуть у болоті. Один учень готує розповідь.

5.   Робота із Дитячою енциклопедією.

Діти отримали завдання: розповісти, що в енциклопедії написано про те, як водні рослини утримуються на плаву. Також розповісти про ондат­ру та нутрію.

IV. Хвилинка міркування

Поміркуймо!

  • Чому на болоті не перегнивають залишки тварин?
  • Порівняємо природні умови на луках і на болоті.

V. Практичне завдання

  • Побудувати ланцюжки живлення, що склалися на болоті.


VI. Значення боліт у житті людини

  • Багато річок беруть початок саме з болота. У болоті є джерела, що живлять майбутню річку. Болото є фільтром для води. Воно очищає воду від отруйних речовин і мікробів. На болоті росте безліч лікарських рос­лин. Болота осушують для того, щоб видобувати торф. Після осушення часто міліють річки, зникає вода у криницях. Тому осушування не завж­ди є корисним.

VII. Перевірка вивченого на уроці

  • розгадайте кросворд, і ми перевіримо, наскільки ви засвоїли сьо­годнішній матеріал.
 


1)  Хижий птах, який живе на болоті. (Лунь болотний)

2)  рослина, що росте на болоті. (Мох)

3)  Кущики ягід, що ростуть на болоті. (Журавлина)

4)  На місці чого утворюється болото? (Озера)

5)  Корисна копалина болота. (Торф)

6)  Тварина, яка селиться на болоті. (Ондатра)

VIII. Підсумок уроку

— Що найбільше запам'яталося із вивченого на уроці? Що сподо­балося?

ІХ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати статтю підручника (С. 159—161).
  2. Дізнатися у рідних, який вигляд мало озеро, на місці якого зараз зна­ходиться болото.

    

 

 

 

Прісна водойма — природне угруповання

Тема. Прісна водойма — природне угруповання

 

Мета: формувати уявлення про прісну водойму як природне угрупован­ня; розширювати знання учнів про рослинний і тваринний світ водой­ми; розвивати спостережливість; виховувати любов до природи і бажан­ня її охороняти.

Обладнання: гербарії рослин; ілюстрації рослин, тварин, озера.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування.

  • Вибрати із герба рійного набору рослини луків, зазначити їх спіль­ні та відмінні ознаки, їх пристосування до умов угруповання.
  • Яке природне угруповання називається луками? Що може приз­вести до руйнування луків?
  • Назвіть тварин-жителів луків. Як вони пов'язані із рослинами луків?
  • Накресліть на дошці 2 ланцюги живлення.

Підсумок домашнього завдання — гра «Впізнайте жителя луків». (Конюшина, береза, оса, метелик, кріт, лобода, конвалія, ящірка, миша, лисиця, лелека, коник-стрибунець)

II.  Актуалізація опорних знань учнів

  • Діти, хто вас побував на морі? Якою є вода в морі?
  • А хто купався в озері чи в ставку? Якою є вода там?
  • Яка різниця між морем та ставком?

III. Повідомлення теми та мети уроку

  • На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із прісною водоймою як природним угрупованням.

IV.  Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1. Практична робота (за малюнком у підручнику на С. 157).

  • Учні, ми з вами декілька разів класом побували на екскурсії на став­ку. Пригадуючи, що і кого ми там бачили, і розглянувши малюнок і під­ручнику, назвіть рослин та тварин, які живуть в прісній водоймі.Які рослини ви впізнали?
  • Яка є між ними відмінність?
  • Які тварини населяють водойму?
  • Які рослини і яких тварин водойм ви зустрічали в природі?
  • Чи існують зв'язки між рослинами та тваринами у водоймі?

Фізкультхвилинка

Зорова зарядка (7—10разів)

1)   Інтенсивно закрийте і різко відкрийте очі.

2)   Приставте кінчик пальця до носа і подивіться на нього.

3)   Підійдіть до вікна і знайдіть на ньому якусь точку. Подивіться на цю ближню точку, а потім переведіть погляд на який-небудь далекий об'єкт — телефонний стовп, віддалену будівлю тощо.

2. Робота у групах (4 групи).

Кожній групі — завдання: опрацювати частину тексту підручника «Прісна водойма — природне угруповання».

Представники груп розповідають, про яких рослин і тварин вони дізналися.

Учитель доповнює розповіді дітей, демонструє ілюстрації, зразки рос­лин із гербарію, комах із колекції.

V. Узагальнення та систематизація знань

  • Які водойми називаються прісними?
  • Яким є значення рослин у природному угрупованні прісної во­дойми?
  • Які тварини живуть у прісних водоймах? Які з них є хижими? Які — всеїдними?
  • Яких птахів водойм ви запам'ятали? Яке значення для них має вода?Яке значення для птахів водойм має пір'я?
  • Обґрунтуйте, чому прісна вода є природним угрупованням?
  • Як природа може зруйнувати або завдати шкоди природному уг­рупованню?

2. Самостійна робота (у групах).

Скласти по 2 ланцюги живлення і записати їх у зошити із друкова­ною основою (С. 73).

VI.  Підсумок уроку

Гра «Хто тут є зайвим?»

Вибрати жителів прісної водойми (видра, акула, водолюб, дика кач­ка, дикий кабан, жаба, ряска, дзвоники, лілії, вуж, нутрія, короп, заєць, сом, верба).

VII.  Домашнє завдання

  1. Прочитати у підручнику статтю «Прісна водойма — природне угру­повання».
  2. Підготувати відповіді на запитання після тексту.
  3. Скласти по 2 ланцюги живлення в зошиті із друкованою основою.

 

 

Луки — природне угруповання

 

Тема. Луки — природне угруповання

 

Мета: продовжувати формувати поняття про природу України і рід­ного краю, про природні угруповання; сформувати поняття луки — при­родне угруповання; продовжувати формувати практичні навички роботи із підручником, зошитом; розвивати пізнавальну активність, спостереж­ливість, уміння логічно мислити, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: таблиці, ілюстрації із зображенням краєвидів лісу і луків, гербарії рослин луків, фотокартки та малюнки із зображенням тварин луків, колекції комах.

ХІД УРОКУ

I.  Організація класу до уроку

II.  Актуалізація опорних знань

1.   Фронтальна бесіда.

  • Яку тему вивчали на минулому уроці?
  • Що таке природне угруповання?
  • На які групи поділяються живі організми в природних угрупо­ваннях?Хто такі організми-виробники? Наведіть приклади.
  • Які живі організми є споживачами?
  • Чим зайняті організми-перетворювачі?
  • Від чого залежать живі організми в природних угрупованнях?
  • Чим пов'язані живі організми в природних угрупованнях?

2.   Робота з картками.

Завдання 1. Заповніть схему на дошці, покажіть стрілочками взаємозв'язки між живими організмами в природних угрупованнях (ви­робниками, споживачами, перетворювачами).
 


Завдання 2. Розкажіть про три групи живих організмів у природно­му угрупованні.

Завдання 3 (для двох учнів). Побудуйте на дошці по одному ланцю­гу живлення, що склалися у лісі. Доведіть, що ліс — це природне угру­повання.

Завдання 4. Знайдіть серед ілюстрацій ті, що демонструють зв'язки між живими організмами лісу. Складіть із них на дошці ланцюг живлення.

III. Повідомлення теми та завдань уроку

IV. Мотивація навчальної діяльності

Створення проблемної ситуації.

Бесіда з опорою на таблиці та малюнки із зображенням лісу та луків.

  • Чи схожі між собою ліс і луки?
  • Які рослини ростуть у лісах і на луках?
  • Чи однакові тварини оселяються у лісах та на луках?
  • Чому тварини різні?
  • Чому рослини різні? Проблемне запитання

—    Так чому ж і ліс, і луки — це природні угруповання, хоча живі ор­ганізми в них є різними?

V. Розповідь учителя з елементами бесіди

  • Чи були ви влітку на луках?
  • Чим вас вразили луки?
  • Які найкрасивіші луки ви знаєте?
  • Чим відрізняються рослини луків та лісу?
  • Яких тварин ви бачили на луках?
  • Яка група тварин є найпомітнішою?
  • Які тварини живуть на луках, крім комах? Чому?

VI. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Практична робота за малюнком підручника (С. 154). 1) Розгляньте малюнок луків і назвіть рослини, які впізнали. До якої групи вони належать?

2)  Назвіть комах, які живуть на луках.

3)  Назвіть птахів, які зображені на малюнку.

4)  Назвіть звірів, які живуть на луках.

5)  Назвіть тварин, які належать до інших груп.

6)  Назвіть кормові зв'язки між організмами, які ви бачите на малюнку.

2.  Робота з текстом підручника (С. 154—156).

1)  Прочитайте на С. 154 перші два абзаци і поясніть, чим луки відрізня­ються від степів і лісів.

2)  Прочитайте на С. 155 перші два абзаци і запам'ятайте назви трав'я­нистих рослин луків.

3)  Прочитайте весь текст на С. 155—156 і перелічіть тварин, які живуть на луках.

4)  Знайдіть у тексті, де говориться про зв'язки між окремими організ­мами. Що це доводить?

3.  Робота із гербаріями рослин луків і колекціями комах.

1)  Виберіть із гербарію ті рослини, про які ви вже знаєте з тексту під­ручника. Назвіть інші. Чим вони приваблюють комах?

2)  Знайдіть у колекції тих комах, про яких ви вже знаєте з тексту під­ручника. Назвіть інших.

VII.  Закріплення та осмислення знань

1.   Бесіда.

  • Назвіть рослини, що не можуть існувати без комах.
  • Назвіть тварин, які постійно живуть на луках.
  • Які тварини з'являються на луках у пошуках корму?
  • Які зв'язки є найсильнішими між рослинами і тваринами луків?
  • Які організми луків належать до виробників? Споживачів? Пере­творювачів?Доведіть, що луки — це природне угруповання.
  • Які дії людей можуть зруйнувати луки як природне угруповання?

2.   Робота на дошці.

Скласти ланцюги живлення із дібраних до уроку ілюстрацій рослин і тварин луків; підписати, хто з них є організмами-виробниками, організ-мами-споживачами, організмами-перетворювачами.

VIII.  Узагальнення та систематизація знань

Заповнення таблиці «Луки» на С. 50 зошита.

IX.  Підсумок уроку

X. Домашнє завдання

1)   Опрацювати текст підручника «Луки — природне угруповання»

(С. 154—156).

2)   Закінчити виконання завдань на С. 58 зошита.

3)   Творче завдання: підготувати ілюстрації до теми «Прісні водойми».

 

 

 

 

 

Природні угруповання рідного краю. Ліс

 

Тема. Природні угруповання рідного краю. Ліс

 

Мета: сформувати в дітей поняття природне угруповання; ознайомити із групами живих організмів, які там живуть; продовжувати знайомити із лісом, але вже як природним угрупованням; розвивати естетичні почуття, мислення; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до лісу.

Обладнання: таблиці, малюнки із зображенням лісів та малюнки із зображенням рослин і тварин лісу, загадки, кросворди, твори українсь­ких письменників, схеми.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II.  Повторення вивченого матеріалу

Завдання було розподілене по групах.

1 група. Розповідає, які є ґрунти, і з'ясовує різницю між ними; дає ви­значення, що називають ґрунтом.

2 група. Обґрунтовує відповідь на питання: «Як утворюється ґрунт? Яку роль в його утворенні відіграють рослини і тварини?»

3група. Розповісти про ґрунти своєї місцевості. Що роблять для підви­щення родючості ґрунтів? Пояснити прислів'я: «Хто про землю дбає, вона тому повертає».

III. Актуалізація опорних знань

  • Якщо уважно подивитися навколо себе, то можна помітити, що нас оточують живі організми, яких є безліч.

Чомусь усі ці живі організми вчені поділили на п'ять «царств». На­звіть їх. (Ліси, луки, степи, водойми, болота)

  • Царства ці є дуже різними, але між ними існує тісний взаємозв'язок. (Навести приклади таких зв'язків.)
  • Складіть ланцюги живлення. (Два учні записують на дошці, інші скла­дають ланцюги живлення за допомогою картинок, сидячи за партами.)

Наприклад:

  • жолуді — кабан — вовк;
  • сонце — дощ — трава — заєць — лисиця. (Пояснити кожну ланку у ланцюгах живлення.)

—   У природі живі організми розподіляються не випадково. Вони се­ляться там, де є необхідні умови для їхнього життя, і утворюють певні, порівняно сталі комплекси — угруповання. Отже, тема нашого сьогод­нішнього уроку — «Природні угруповання рідного краю».

IV.  Фізкультхвилинка

V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

  • Природні угруповання — це група взаємопов'язаних між собою жи­вих організмів, які тривалий час живуть на певній ділянці місцевості з однорідними умовами життя. Основні типи угруповань, або, як ми го­ворили, п'ять «царств», такі:

1)   ліси;

2)   луки;

3)   степи;

4)   болота;

5)   прісні водойми.

Поділ природних угруповань визначають умови довкілля, тобто темпе­ратура, освітленість, вологість, тип ґрунту. У кожному угрупованні перева­жають ті живі організми, які найкраще пристосовані до місцевих умов.

У природному угрупованні всі живі організми поділяють на три групи:

1)   організми-виробники;

2)   організми-споживачі;

3)   організми-перетворювачі.

Організмами-виробниками є рослини, бо тільки вони здатні з речовин неживої природи утворювати поживні речовини для живих організмів.

Скажіть мені, що є головним джерелом енергії для всіх живих ор­ганізмів нашої планети? (Сонце)

  • Так ось, використовуючи сонячну енергію, зелені рослини утворю­ють із речовин неживої природи поживні речовини для живих організ­мів. Вбираючи з повітря вуглекислий газ і воду, рослини виробляють цу­кор, крохмаль, білки і жири. Частинку цих речовин і сонячної енергії рослини використовують для свого росту, а частину відкладають у різ­них органах. Пам'ятаймо! Рослини виділяють кисень, яким дихають усі живі організми.

Організмами-споживачами в природному угрупованні є тварини. Рос­линоїдні тварини живляться рослинами, а хижі — рослиноїдними твари -нами. Отже, що використовують для підтримання життя тварин? (Пожив­ні речовини, що утворені рослинами і накопичену в них сонячну енергію.)

  • Чим дихають тварини? (Киснем, а виділяють вуглекислий газ.)
  • Усі живі організми з часом старіють і відмирають. Цими відмерли­ми рослинами і тваринами живляться мікроорганізми (гриби та бактерії). Ось вони і становлять третю групу природного угруповання — організми-перетворювачі. Гриби та бактерії перетворюють залишки відмерлих живих організмів на перегній, а тоді — на мінеральні солі. Потім ці мінеральні солі разом із водою рослини всмоктують за допомогою коренів.

Отже, у будь-якому природному угрупованні відбувається кругообіг речовин. Тому усі живі організми пов'язуються ланцюгами живлення.

На початку уроку ви навели приклади ланцюгів живлення. Але по­трібно пам'ятати, що природні угруповання є дуже складними! У них за­вжди є багато складно переплетених ланцюгів живлення. 2. Практична робота (у групах).

  • Перед тим, як кожна група отримає завдання, потрібно відгада­ти загадку, щоб дізнатися, над яким природним угрупованням ви буде­те працювати.

Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, а взимку гріє. (Ліс)

  • Чому ви так вважаєте?

Читання учнем кожної групи вірша. Розминка.

1  група. Марія Познанська. Ліс.

2  група. Максим Рильський. Розмова з другом.

3  група. Марійка Підгірянка. Ліс. Завдання на картах отримує кожна група.

 

1)   Скласти схему. Що таке ліс? Ліс — це:

  • друг повітря;
  • друг людини;
  • джерело здоров'я;
  • захисник здоров'я;
  • друг річок та їх жителів;
  • дім та їжа для птахів і звірів;
  • окраса землі.

Загадати загадки про рослини і тварини.

2)   Назвати правила поведінки у лісі.

  • Не розпалюйте багаття!
  • Не ламайте дерев і кущів!
  • Не рвіть квітів!
  • Не руйнуйте гнізд!
  • Не кричіть!
  • Не ламайте грибів, навіть неїстівних!
  • Не руйнуйте мурашників!
  • Не залишайте в лісі сміття!

3)    Чому ліс потрібно охороняти? Слово про Червону книгу. Рослини
і тварини Хмельниччини, що занесені до Червоної книги.
Підсніжник білий, конвалія звичайна, латаття біле, зозулинець ве-
ликий, дятел чорний, лелека чорний, лелека білий, лебідь-шипун, плис-
ка жовта, бражник великий, соня садова, жаба очеретяна, жаба прутка,
світлий тхір.

VI. Бліцтурнір «Змагання найсильніших».

VII.  Фізкультхвилинка

VIII.   Осмислення учнями знань

1.  Робота з підручником.

1)  Опрацювання статті «Природні угруповання рідного краю».

2)  Робота за малюнками та запитаннями (С. 153).

3)  Назвати яруси, на які поділяють усю рослинність лісу.

2.  Робота в зошитах із друкованою основою.

IX.  Цікаве про тварин. Цікаве про птахів

1)  Олені і лосі перед негодою перекочовують.

2)  Білі ведмеді перед похолоданням перестають купатися, а перед по­теплінням лізуть у воду.

3)  Якщо кріт робить високі купки — буде погана погода.

4)  Найменшим птахом у світі є колібрі (вага — 3 г, розмір — 57 мм).

5)  Переляканий страус може розвинути швидкість до 100 км/год.

6)  Найважчим птахом в Україні є дрохва — 20 кг.

7)  Найвищим птахом української фауни є сірий журавель, висота яко­го 120 см, маса 7 кг.

Складання кросворду «Яруси лісу».

За малюнком визначте назву рослини і розмістіть її у відповідний ярус.

Наприклад:



 


X. Закріплення та систематизація знань

Кожна група отримує картку із трьома завданнями, але обирає для відповіді лише одне.


XI.  Підсумок уроку

  • Що вам найбільше запам'яталося?
  • Що вас здивувало? Про що хотіли б дізнатися більше?

XII.  Домашнє завдання

Прочитати статтю «Природні угруповання рідного краю». Склас­ти ланцюги живлення та пам'ятку «Поведінка учня в природному ото­ченні».

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар